V jídle mám ráda pestrost. Ať už co se týká surovin nebo třeba rozmanitosti chutí. Čas od času dostanu chuť na něco typicky hospodského, třeba na topinky a nebo právě na utopence. Mají teda rozhodně jednu nevýhodu – musíte si na ně počkat. Ke správnému uležení potřebují minimálně týden, v lednici vám však budou hezky v láku krýt záda klidně několik měsíců bez újmy.
Při výběru špekáčků vhodných k naložení si dejte rozhodně záležet. Doporučuji vybrat takové, které mají větší obsah masa a ideálně pocházejí z produkce některého z menších lokálních řezníků. Já jsem použila špekáčky s označením delikates a stály kolem 100 korun za kilo.
Připravte si:
- 6 kvalitních špekáčků
- 2 beraní rohy
- 6 okurek
- 2 větší cibule
- 500 mililitrů octa
- 400 mililitrů vody
- 5 kuliček celého pepře
- 3 kuličky nového koření
- 2 bobkové listy
- půl lžičky soli
Nejprve se vrhněte na přípravu láku. Do hrnce si dejte vodu, ocet, sůl, pepř, nové koření, bobkové listy a nechte vše projít varem.
Následně jsou na řadě špekáčky. Každý jeden je potřeba oloupat od vrchní slupky (střívka) a následně podélně naříznout. Řez by měl být tak hluboký, aby se dal párek rozevřít, ale zároveň držely obě jeho půlky pohromadě. Okurky i jeden beraní roh si nakrájejte na tenké plátky, cibuli pak na tenká kolečka. Do každého rozkrojeného špekáčku vložte dva proužky okurky, beraního rohu a také několik koleček cibule. Pomocí párátek zafixujte náplň uvnitř párku tak, aby nevypadla.
Jednotlivé připravené párky naskládejte do sklenice uzavíratelné víčkem. Vložte do ní také jeden celý beraní roh a zbylé okurky s cibulovými kolečky. Všechno zalijte zchladlým nálevem i s kořením, uzavřete důkladně víčkem a uložte do lednice. Ideální doba pro rozležení jsou dva týdny, utopence je možné konzumovat však již za týden po založení.
Při vyndávání utopenců ze sklenice používejte vždy čisté nástroje a zbylé špekáčky uchovávejte pak opět v lednici. V opačném případě by se vám totiž mohl lák začít kazit.